Poole Athletic Club

Club Championship Standings

CLUB  CHAMPIONSHIP 2017

 7 Races to count

Standings after 9 races

2017 M/F Age Gp Races to count Ly 10 Brd 1/4 BV 1/2 Sal 10 Po 10k Pud 1/2 Pur 10k Por 10 Lit 5 TOTAL
Lynne Welch F 50-54 7 12 4 3 2 9 2   1 8 29
Nicola Sawyer F 45-49 7 14 7 4 4 11 3 7 2 9 36
Jacqueline Lowe F 60-64 7 17 14 6 7 20   24   14 102
Jackie Godden F 50-54 6 4   1   8 1 5   7 26
Karen Peedell F 55-59 5 13 6 5 3     12     39
Zoe Houlton F 50-54 5 10 8     12   15   10 55
Patricia Bradshaw F 35-39 5 16 11   5 21   18     71
Diane Storey F 65-69 5 20 18   8 26       19 91
Ann Deverill F 50-54 5 19 16     24   25   15 99
Jo Hanna F 35-39 4   1     1   1   1 4
Clare Snape F 35-39 4 3       5   4   3 15
Stephanie Gadbury F 40-44 4 6   2   10   11     29
Maggie McGrory F 50-54 4 11 12         10   11 44
Trisha Mills F 60-64 4 18   8 6 19         51
Eve Filmer F 50-54 4         16   21 4 12 53
Janet Whittaker F 55-59 4 15 10     15   19     59
Lesley Moore F 40-44 3 2       2   3     7
Dawn Ash F 50-54 3   3     7       2 12
Jayne Offer F 50-54 3 7 5         6     18
Georgia Hill F Senior 3 9           9 3   21
Kim Higgins F 40-44 3 5 9         8     22
Brenda Palmer F 60-64 3   13     14   17     44
Tina Hartley F 45-49 3   15 7       27     49
Sunita Muir F 35-39 2         3       6 9
Louise Hendes F Senior 2         6       4 10
Nicky Evans F 40-44 2         17   13     30
Alison Moore F 50-54 2         27       16 43
Holly Stainton F Senior 2         22   23     45
Susan Stainton F 55-59 2         23   26     49
Grace Galton F 40-44 2 21           29     50
Beth Kay F 40-44 1 1                 1
Sarah Chaloner F 50-54 1       1           1
Juliet Champion F 35-39 1   2               2
Louella O'Herlihy F 45-49 1             2     2
Jane Neal F 60-64 1         4         4
Emma Jones F 45-49 1                 5 5
Dawn Dibden F Senior 1 8                 8
Vanya Ritchie F 50-54 1         13         13
Kim Hunt F 55-59 1                 13 13
Fiona Trent F 40-44 1             14     14
Vicki Carter F 35-39 1             16     16
Amanda Smart F 50-54 1   17               17
Catherine Midgley F 45-49 1                 17 17
Karen Gregory F 45-49 1         18         18
Fiona Morphew F 60-64 1                 18 18
Patricia Attrill F 50-54 1             20     20
Claire Karnatz F 55-59 1 22                 22
Cheryl Struck F 40-44 1             22     22
Melanie Coles F 50-54 1 23                 23
Alisa Karnatz F Senior 1         25         25
Gill Cook F 50-54 1             28     28

 

 

2017 M/F Age Gp Races to count Ly 10 Brd 1/4 BV 1/2 Sal 10 Po 10k Pud 1/2 Pur 10k Por 10 Lit 5 TOTAL
David Broadley M Senior 7 1 1 1   1 1 1   1 7
Graham Filmer M 50-54 7 20 17 15 6 25 8 10 8 14 78
James Offer M Senior 7 9 11 11   28   19 9 12 99
James Storey M 65-69 7 21 18 17 8 39 11 27 10 19 104
Gordon Lowe M 60-64 7 24 19 19 9 42 12 26 11 22 116
Ian Hitching M 50-54 7 18 15 16   38 10 23   18 138
John Bassinder M 50-54 6     5 1 3   2 2 5 18
Dave Hicks M 40-44 6     4 2 4   3 3 4 20
Simon Wildbur M Senior 6 10       14 4 9 7 9 53
Chris Bradshaw M Senior 6 16 12   7 27   15   16 93
Neil Williams M 40-44 6 14 16 12   29 7 17     95
Lewis Moore M Senior 6 17 8 14   30   21   17 107
Steve Buller M 50-54 6 23 20 18 11     28   21 121
David Wood M Senior 5 4       10 2 6   7 29
Eric Gilbert M 60-64 5 7 6 8   19       15 55
Matthew Johnson M Senior 5 12   10 5 20   13     60
Kevin Mcgrory M 50-54 5 15 10     23   12   13 73
Paul Wilsher M 40-44 5 13 14   4 32   16     79
Daniel Moors M Senior 5 19   13   21 6 20     79
John Sutherland M Senior 4 3 4 7   8         22
Mark Kennedy M 55-59 4 11       12 3   6   32
Mike Hirst M 60-64 4         16   7 5 8 36
Roy Carr M 65-69 4 22       40   25   20 107
Mark Smith M 40-44 3     2         1 3 6
David Jones M 40-44 3             4 4 6 14
Steve Cook M 45-49 3 6 7 6             19
Reuben Skinner M 45-49 3 5       9   5     19
Michael Trew M 55-59 3 8   9 3           20
Gary Tissington M Senior 3         13   8   10 31
Brian Underwood M 40-44 2 2       2         4
Tim Birch M 55-59 2           5 14     19
Brett Stevens M Senior 2         24       11 35
Rob Wickham M 50-54 2         26   11     37
Karl Parry M 45-49 2   13     34         47
Kevin Roberts M 50-54 2 26               24 50
Steven Gregory M 45-49 2         37   22     59
Jamie Grose M Senior 1   2               2
Ben Lewis M Senior 1                 2 2
Andy Clements M 55-59 1   3               3
Richard Swindlehurst M 45-49 1     3             3
Tim Fudge M 40-44 1   5               5
Gareth Alan-Williams M 40-44 1         5         5
Barry Miller M Senior 1         6         6
Grant Moors M Senior 1         7         7
Nigel Brooke M 50-54 1   9               9
Mark Dawson M 50-54 1           9       9
Ade Holloway M 55-59 1       10           10
Jean-Pierre Panchaud M 40-44 1         11         11
Jason Hepple M 50-54 1           13       13
Kevin Stockwell M 50-54 1         15         15
Rav Saini M 55-59 1         17         17
Simon Ward M 40-44 1         18         18
Richard Saunders M 50-54 1             18     18
Martin Dexter M 50-54 1         22         22
Doug Jones M 65-69 1                 23 23
Martin Buck M 50-54 1             24     24
Gary Tyler M 45-49 1 25                 25
Robert Stone M 55-59 1         31         31
Matthew Tomlinson M 45-49 1         33         33
Howard Brierley M 65-69 1         35         35
David Ritchie M 55-59 1         36         36
James Gallagher M 70-74 1         41         41

                                                                                                                  

 

Multi Terrain Series 2017

Male Standings after 8 of 9,  best 5 to count

Name Races B'hurst parkrun TV 10k D'urberville Dash 10k Invader 1/2 Lulworth Castle 10k Studland 5k Black Hill 10k The Stinger 10m The Stickler Best Pos
Graham Filmer 7 2   7 3 4 2 3 1   11 1
Mark Dawson 5   3   4 9   5 2   23 2
Dave Ritchie 6 4 5   5 12 4 7     25 3
Ian Hitching 5 3   9 6 8 3       29 4
Steve Buller 5 6   11 9   5   3   34 5
Jason Hepple 5   7   8 13   8 4   40 6
Barry Miller 3         1 1 1     3 7
Reuben Skinner 3   1 3 1           5 8
Doug Crammond 3   2   2 5         9 9
Gary Tyler 3 8     7     6     21 10
Gordon Lowe 3 7 6 12             25 11
Gary Tissington 2     4   2         6 12
Richard Saunders 2     6       2     8 13
Dave Neal 2   4 8             12 14
Jim Storey 2 5   10             15 15
Lewis Moore 1 1                 1 16
John Bassinder 1     1             1 16
Steve Cook 1     2             2 18
Simon Ward 1         3         3 19
Kevin McGrory 1             4     4 20
Jean-Pierre Panchaud 1     5             5 21
Matthew Tomlinson 1         6         6 22
Steven Gregory 1         7         7 23
Martin Buck 1         10         10 24
Andrzej Bubez 1         11         11 25

 

Female standings after 8 of 9, best 5 to count

Name Races B'hurst parkrun TV 10k D'urberville Dash 10k Invader Half Lulworth Castle 10k Studland 5k Black Hill 10k The Stinger 10m The Stickler Best Position
Jackie Godden 6 1 2 4     1 1 1   6 1
Vanya Ritchie 7 4 4 6   3 3 6 4   18 2
Eve Filmer 7 6   14 3 8 5 14 5   27 3
Cheryl Struck 5   6 11   7 4 10     38 4
Nicky Sawyer 4     7   2   4 2   15 5
Zoe Houlton 4 3   8       7 3   21 6
Janet Whittaker 4 5   9   6   18     38 7
Ann Deverill 4 8   16 4     16     44 8
Lynne Welch 3   3     1   5     9 9
Kim Higgins 3     5 2 4         11 10
Georgia Hill 3 2 5 10             17 11
Jackie Lowe 3 7 7 15             29 12
Leslie Moore 2     1 1           2 13
Jane Neal 2   1 2             3 14
Helen Hughes 2     3       2     5 15
Tina Stoakes 2     12       15     12 16
Laura Horswill 2     13       11     13 17
Sue Griesser 2     17       12     17 18
Catherine Midgley 2     20 5           25 19
Karen Smith 1           2       2 20
Jayne Offer 1             3     3 21
Nicky Evans 1         5         5 22
Sarah Durley-White 1           6       6 23
Karen Peedell 1             8     8 24
Maggie McGrory 1             9     9 25
Diane Storey 1 9                 9 25
Michelle Smith 1             13     13 27
Melanie Coles 1             17     17 28
Tina Hartley 1     18             18 29
Alisa Karnatz 1     19             19 30

Summer Series 2017

Female
Standings after 9 of 9 Best 5 to count
Name Races Upton series (best time) Moors Valley 10k Egdon Easy 10k Corfe Mullen Carnival 5k 17th June parkrun 1m time trial Poole Park  Cow Plop Plod 3000m track Canford Heath time trial Best Position
Lesley Moore 8 1   1 1 1 1 1 1 1 5 1
Clare Snape 6 5     2 4 2 3   5 16 2
Sarah Audrain 5 4       3 4   4 4 19 3
Vanya Ritchie 7 13     8 9 5 11 6 9 37 4
Maggie McGrory 6 17     10 6 6 9   10 41 5
Eve Filmer 8 21   4 14 10 9 16 9 14 46 6
Kim Hunt 7 21     13 15 10 15 7 13 58 7
Nicola Sawyer 5 13     7 17   10   15 62 8
Tina Stoakes 6 19     20 16 8 13   12 68 9
Louise Hendes 4 6         3 4   6 19 10
Seilo Blanco 4       6 8     5 7 26 11
Georgina Hill 4 12   2       17   8 39 12
Sarah Durley-White 4 18   5   13     8   44 13
Zoe Houlton 4       11 11   12   11 45 14
Ann Deverill 4 28     18 21   19     86 15
Sarah Chaloner 3 2       2   2     6 16
Jayne Offer 3 9     5     6     20 17
Patricia Bradshaw 3 16     15   7       38 18
Sue Griesser 3 25       19   18     62 19
Catherine Midgley 3 27     19     21     67 20
Emma Jones 2               3 2 5 21
Jackie Godden 2 8     4           12 22
Kim Higgins 2 11           5     16 23
Lynne Welch 2 10       7         17 24
Jan Whittaker 2       12 12         24 25
Karen Peedell 2 15     9           24 25
Grace Gallton 2 29           20     49 27
Fiona Morphew 2 28           22     50 28
Becky Rendell 1               2   2 29
Jane Neal 1 3                 3 30
Grace Hosier 1     3             3 30
Sharon Barlow 1       3           3 30
Rona Jones 1                 3 3 30
Helen Hughes 1         5         5 34
Kirstin Hay 1 7                 7 35
Fiona Trent 1             7     7 35
Nicky Evans 1             8     8 37
Jacqueline Lowe 1         14         14 38
Cheryl Struck 1             14     14 38
Holly Stainton 1       16           16 40
Susan Stainton 1       17           17 41
Gill Cook 1         18         18 42
Brenda Palmer 1 20                 20 43
Alisa Karnatz 1         20         20 43
Tina Freshwater 1         22         22 45
Karen Gregory 1 23                 23 46
Alison Moore 1         23         23 46
Laura Horswill 1 24                 24 48
Diane Storey 1         24         24 48
Tina Hartley 1 26                 26 50

Male

Standings after 9 of 9 Best 5 to count
Name Races Upton series (best time) Moors Valley 10k Egdon Easy 10k Corfe Mullen Carnival 5k 17th June parkrun 1m time trial Poole Park  Cow Plop Plod 3000m track Canford Heath time trial Best Position
David Broadley 6 1   1 1 1 2 1     5 1
Matthew Ashton 6 3   2   4 1 5 1   11 2
Dave Hicks 8 3   5 3 3 3 2 2 1 11 2
John Bassinder 7 6   4 2 2 4 3 3   14 4
Reuben Skinner 7 9   3 4 6 8 6 5   24 5
David Wood 6 11     6 8 5 8   5 32 6
Simon Wildbur 5 12     10   11 13   8 54 7
Lewis Moore 5   1 6 15 23       11 56 8
Mark Kennedy 5 15     8   10 16 8   57 9
Mike Hirst 5 17     9   13 15 10   64 10
Graham Filmer 7 24 2   16 16 15 23   16 65 11
Kevin McGrory 7 21     13 12 16 26 17 12 70 12
Simon Ward 5       11   22 18 11 10 72 13
Brett Stevens 5 18     14 21   22 14   89 14
Howard Brierley 7 22     21 22 23 21 20 15 99 15
Doug Cramond 5 27     20 15 18 27     107 16
Graham Stoakes 7 28     23 26 25 29 24 18 116 17
Jim Gallager 5     9 26 29   37   25 126 18
Paul Wilsher 5 25     22 28   34   19 128 19
David Ritchie 7 32     25 31 27 33 25 21 129 20
Steven Gregory 5 30       30 26 31   20 137 21
Steve Buller 6 35     27 37 29   26 22 139 22
Philip Audrain 5 36       33 28   27 26 150 23
John Brian 4         7 7 9   4 27 24
Martin Dexter 4       12   17 19   9 57 25
Karl Parry 4         32 21   18 14 85 26
Matthew Tomlinson 4 25       19 24   22   90 27
Steve Cook 3 8           7 4   19 28
Jean-Pierre Panchaud 3         10 9   6   25 29
Rich Meston 3 14           10 7   31 30
Gary Tissington 3 12       9   14     35 31
Neil Williams 3       18   14 24     56 32
Matthew Johnson 3       19 13   25     57 33
Ian Hitching 3 31   8 24           63 34
Gavin Wright 3 29             23 17 69 35
Rex Toop 3 33       25   35     93 36
Jack Galloway 2 5           4     9 37
John Sutherland 2 10               3 13 38
Mike Cure 2               9 7 16 39
Tim Fudge 2             11   6 17 40
John Lees 2             12 12   24 41
Kevin Stockwell 2         11     16   27 42
Dan Moors 2               15 13 28 43
Luke Conroy 2             17 13   30 44
Daniel Moors 2 21         12       33 45
Matthew Hosier 2     7       28     35 46
Richard Saunders 2 20     17           37 47
Chris Bradshaw 2           19   19   38 48
Eric Gilbert 2 15               23 38 48
Ravinder Saini 2 19           20     39 50
Robert Stone 2 23       18         41 51
Edward Gilbert 2           20     24 44 52
Rob Wickham 2 13       36         49 53
Dave Neal 2 34             21   55 54
John Rowland 2         27   30     57 55
David James 2 37         30       67 56
Kevin Roberts 2 38           38     76 57
Brian Underwood 1 2                 2 58
Barry Miller 1                 2 2 58
Gareth Alan-Williams 1 7                 7 60
Kevin Barlow 1       5           5 61
Dave Jones 1         5         5 61
Dan Wigley 1           6       6 63
Mark Worssell 1       7           7 64
Tim Birch  1         14         14 65
Denzil Hunt 1         20         20 66
Martin Hughes 1         24         24 67
Mark Dawson 1             32     32 68
Gordon Lowe 1         34         34 69
Allan Broadbent 1         35         35 70
Nigel Harding 1             36     36 71
Jim Storey 1         38         38 72

 

XC Standings

 

  Havant (Hants) Dibden (Hants) Sthrn XC C, heath Wessex B,mouth Hants  
James McCafferey 5 3 4 8 4 24
Dave Hicks 6 6 5   5 22
Tom Austin 9   7     16
Jamie Grose 8       8 16
Brian Underwood 7   6     13
John Bassinder   5     6 11
David Wood     2 6 2 10
Mark Smith         9 9
Barry Miller       9   9
John Sutherland 4 4       8
Ray Quarrie 2     5   7
Dave Jones         7 7
Paul Drake       7   7
Graham Filmer       4   4
David Ritchie       3 1 4
Tom Andrews     3     3
Keith Mahon 3         3
Gareth Alan-Willams         3 3
Peter Cornes 1 1       2
Steve Horton   2       2
Nigel Harding       2   2
Nigel Brooke     1     1
Steve Buller       1   1

 

  Havant (Hants) Dibden (Hants) Sthrn XC C, heath Wessex B,mouth Hants  
Becky Neal     5 8 6 19
Clare Snape     2 7 4 13
Kirstin Hay 4 5 1   2 12
Amy Bond       9   9
Jane Neal       6 3 9
Elisabeth Hood 5         5
Louise Hendes         5 5
Jayne Offer       5   5
Dawn Dibden     4     4
Vanya Ritchie       4   4
Nicola Sawyer       3   3
M Vaughan Johncey     3     3
Fiona Trent       2   2
Nicola Cornes       1   1
Georgia Catherine         1 1

Quick Links

2016 Round The Lakes Results
Contact Us
Membership Forms 2017-8
Races List 2017