Skip to main content

Results: 10th – 16th June 2024

By 13/06/2024June 24th, 2024Junior, Senior

Corfe Mullen 5k

What a fantastic set of results in the popular Corfe Mullen Carnival 5k. Dom Willmore smashed his winning time from last year and we had 1st, 2nd and 4th in the men’s results, with Hayley Martin coming in an impressive first place in the ladies results. Well done Team Poole AC!

PosFirstnameSurnameCatTime Cat Pos
1DomWillmoreM20-3916:131
2DaveHicksM50-5416:441
4JohnBassinderM55-5917:201
8MattBosanquetM50-5418:262
10HayleyMartinF45-4918:301
11MarcUjvariMU2019:011
12SimonWildburM45-4919:041
15StephenHogarthM65-6919:171
17JohnHallM55-5919:233
18JonathanAddisonM20-3919:254
19MartinSellM50-5419:274
25LesHolmesM45-4919:445
31ReubenSkinnerM50-5420:055
32AndyStreetM50-5420:096
35OllieHallMU2020:385
39BrettStevensM20-3920:458
46JamesRidoutM40-4421:255
48DarrenMooreM55-5921:315
51MikeHirstM65-6921:392
52GrahamFilmerM60-6421:441
55LesleyMooreF45-4921:493
57RichardSedgleyM20-3922:0810
60KevRobertsM55-5922:137
91ValWatersF65-6926.201
104DavidRitchieM60-6427:394
107ClareJulyanF50-5428:264
116NicolaHallF50-5429:356
128IreneWoodhouseF70-7431:452
131AnnDeverillF55-5932:594
134TrishaMillsF65-6934:313
136GillCookF60-6434:434
138GraceGaltonF45-4936:1710
139SueGriesserF55-5936:496
140RachaelDruceF50-5436:507
144AndrewMillsM65-6937:326

Purbeck 10k

Poole AC’s Hayley Martin finished 1st lady and Luke Terry, Dave Hicks and John Bassinder finished first in their respective age categories. This helped our ladies team finish 4th and men’s team finish 3rd. Well done to them and everyone who completed the resurrected Purbeck 10k.

PosRace NoNameGun TimeChip TimeCategoryCat. Pos.Gen. Pos.
7439Luke Terry35:2135:21Male 40-4417
9206Dave Hicks35:3735:36Male 50-5419
1224John Bassinder35:5735:56Male 55-59112
31275Hayley Martin37:4137:39Female 45-4911
40292Barry Miller38:1238:09Male 40-44838
4643Matt Bosanquet38:3138:30Male 50-54643
59478Simon Wildbur39:3339:31Male 45-49955
67213Stephen Hogarth40:1240:07Male 65-69162
79186John Hall41:1941:16Male 50-541273
80217Les Holmes41:2441:20Male 45-491474
84392Martin Sell41:5141:47Male 50-541378
101428Andy Street43:0042:54Male 55-59593
10519Alan Barnett43:1043:03Male 60-64496
113422Brett Stevens43:3843:32Male Under 4027102
128297Darren Moore44:3544:28Male 55-598116
135154Graham Filmer44:4744:42Male 60-647123
137103Gen Crisford44:4944:45Female 35-39313
161371Kevin Roberts45:5545:47Male 55-5911139
165298Lesley Moore46:1846:10Female 45-49623
174147Simon Fairweather46:5746:41Male Under 4035150
179189Ollie Hall47:0247:00Male Under 219154
215378Kimberley Rowland49:5349:37Female 35-39542
234361Sharon Read51:1951:04Female 50-54551
242193Donald Harper52:1351:56Male Under 4038188
247105Martin Crowley52:4952:32Male 50-5428191
288339Karen Peedell56:0555:50Female 60-64775
332430Richard Sturley59:0958:55Male 65-6912236
338211Ian Hitching1:00:0759:44Male 55-5930238
355222Zoe Houlton1:01:291:01:13Female 55-5913110
361188Nicola Hall1:02:161:02:10Female 50-5415114
367106Suzi Crowley1:02:341:02:15Female 50-5418119
37241Julie Bliss1:03:171:02:57Female 55-5915124
378227Kim Hunt1:03:501:03:31Female 65-695130
381190Sue Ham1:05:011:04:32Female 60-6412132
382490Irene Woodhouse1:05:091:04:49Female 70+3133
395159Tammy Frias Robles1:07:071:06:48Female 40-4415142
40677Lorraine Cerquella1:11:061:10:37Female 45-4921151
41596Gill Cook1:14:371:14:08Female 60-6418158
416165Grace Galton1:14:501:14:20Female 45-4922159
42492Melanie Coles1:27:101:26:41Female 55-5920166

Night of Athletics, Heusden-Zolder, Belgium (15th June)

With most other decent European athletes competing in Rome, Melissa Courtney-Bryant found herself running in a European Continental Tour Bronze meeting as she tried to get her season back on course (after a bout of food poisoning. She clocked a season’s best 4:06.60 for second behind a young Australian, Sarah Billings (4:06.26).

British Milers’ Club Gold Standard Meeting, Watford (12th June)

William Rabjohns scored a strong 1,500m victory, posting the third fastest time of his career despite a failure of the pace-making. Will edged out a fellow England under-20 international, Rowan Miell-Ingram of Radley AC, by 0.14s.
1500: Men: 1 William Rabjohns 3:47.52

South-West Schools’ Championships, Exeter (15th June)

Congratulations to all 21 of our athletes who represented Dorset Schools at Exeter, gaining a total of four gold medals, six silvers and five bronzes.

  • Senior Boys: 800: 1 William Rabjohns 4:02.09
  • Intermediate Boys: 1500: 2 Joseph Usher 4:09.09 3000: 7 Charlie Collins 9:06.19 High Jump: 3 Harry Robson 1.88m Triple Jump: 2 Zachary Richings 13.83m/2.7 pb
  • Junior Boys: 100: 6 heat 1 Janus van Deventer 12.18/1.7 1500: 4 Max Collins 4:31.81 80H: 5 Marcel Roku-Ali 12.70 High Jump: 3 Marcel Roku-Ali 1.69m
  • Senior Girls: 400: 3 Jaya Collinson 61.31 3000: 5 Erin Wells 10:29.91 400H: 1 Collinson 66.64 High Jump: 2 Megan Mowbray 1.50m Long Jump: 3 Eleanor Mowbray 5.43m/3.5 Triple Jump: 1 Megan Mowbray 11.11m/0.4
  • Intermediate Girls: 100: 5 Lucy Lucas 12.86/2.4, 8 Sienna Boos 13.07/2.4 200: 2 Lucy Lucas 26.11/1.6 300: 1 race 2 Mia Hagan 43.6 pb; 4 race 2 Lexi Lewin 44.17 1500Sc: 2 Polly Evans 5:38.29 High Jump: 8 M Hagan 1.49m Long Jump: 3 Sienna Boos 5.44m/2.4 pb Triple Jump: 5 Lola Davies 10.45m/1.3
  • Junior Girls: 800: 1 Jemima Chetwood 2:20.11 High Jump: 2 Sophie Le Roux 1.50m Long Jump: 4 Mali Ballingall 4.90m/2.6 pb

Most of our athletes go to school in Dorset, but Matilda Bengtsson qualifies for Hampshire Schools instead:

  • South-East Schools’ Championships, Hendon (15th June) 3000: 5 Matilda Bengtsson 10:41.67
  • Hampshire Schools’ Championships, Portsmouth (8th June) 3000: 1 Matilda Bengtsson 10:40.00

Youth Development League Lower Age Division South 1 A, Portsmouth (16th June)

A narrow win for Team Dorset leaves them four points clear at the top of the division with one match to go (Guildford, Sunday 21st July).

Poole AC is part of Team Dorset in this League together with Poole Runners, Wimborne AC and Dorchester AC. Match Result (Provisional): 1 Team Dorset 480, 2 Bournemouth AC and New Forest Juniors 474, 3 Chichester Runners 349, 4 City of Portsmouth AC 345, 5 Guildford and Godalming AC 317, 6 Southampton AC 299

  • Under-15 Boys: 80m Hurdles: 1A Marcel Roku-Ali 12.3 High Jump: 1A M Roku-AIi 1.78m Discus: 3A M Roku-AIi 21.98m
  • Under-13 Boys: 75: 2A Jonah Richings 10.3 800: 2A Charlie Harrison 2:24.3 Long Jump: 1A J Richings 4.94m Shot: 1B J Richings 6.27m Javelin: 3A C Harrison 26.44m, 1B Charlie Power 22.39m
  • Under-15 Girls: Long Jump: 1A Mali Ballingall 4.67m
  • Under-13 Girls: 800: 3B Abigail Moors 2:43.2 Shot: 1A Lumen Myers 8.29m Javelin: 1B Myers 27.66m

 

Print Page>>