CLUB AWARDS

 

Each year the Junior, Track & Field and Senior sections of the club recognise significant achievement in the various disciplines.

Junior Athletes of the Month

2019

2019Name
NovemberMali Ballingall and
Harry Drew
OctoberAmelia Drew and Daniel Buckland
SeptemberIsla McPhail and Mark Ruby
AugustFreya Woollard and Caleb Cheng
July Mahlia-Pia Johnson and Ollie Woollard
JuneSophia Horwood and Harry Midgley
MayGeorgina Stokes and Daniel Sanchez
AprilLeah Watts and Ethan Crowley
MarchFleur Lickiss and William Rabjohns
FebruaryCamilla Brown and Edward Pearce

PREVIOUS YEARS

Track & Field Awards

Incorporating Juniors, Seniors and Para Athletics

2019

Junior ChampionAdam Booth
Track & Field Athlete of the YearEmily Parker
Track & Field Athlete of the YearWilliam Rabjohns
Outstanding AcheivementMelissa Courtney
Endurance AwardBen Lewis
Over 11 ImproverFreya Woollard
Over 11 ImproverMark Ruby
Over 11 Endeavour Sophia Horwood
Over 11 Endeavour Monty Spence
Over 11 NewcomerLexi Lewin
Over 11 NewcomerCaleb Cheng
Under 11 ChampionEthan Crowley
Under 11 NewcomerSeni Purnell
Under 11 ImproverMahlia-Pia Johnson
Under 11 EndeavourNatasha Pestonji
Under 11 EndeavourOliver Harrison
Under 11 Cross-CountryIsabella Garavini
Sprints AwardJaya Collinson
Sprints AwardDaniel Sanchez
Throws AwardCharlotte Piper
Throws AwardHarry Midgley
Jumps AwardFleur Mansell
Jumps AwardJack Evans
Middle DistanceAshia Wilson
Middle DistanceJamie Grose
Hurdles AwardThomas Farley
Hurdles AwardSafia Stacey
Senior Track & FieldAlexandra Bryant
Senior Track & FieldCiaran Dunnion
Track & Field Masters AwardJo Brown
Track & Field Masters AwardRichard Wheeler
Coaches Special Award X 2Connor Corbin & Cameron Corbin
Coaches Special AwardJane Neal
Junior Cross CountryLexie Brown
SportshallBeatrice Hamblin
SportshallEdward Pearce
MultieventsLizzie Grose
MultieventsElliot Hall
Para-Athletics AchievementMarcus Pidgley
Wheelchair Racing AwardNathan Blackie
Para ImproverHeather Rowe
Wheelchair Rising StarKevin Walker
Para Outstanding PerformanceChris Nash
Foresters Friendly Fidelity AwardGeorgina Stokes

PREVIOUS YEARS

Senior Awards

2018

AwardWinner
Ladies Club ChampionLynne Welch
Ladies Club Champion 2nd PlaceJayne Offer
Ladies Club Champion 3rd PlaceZoe Houlton
Ladies Club Champion Vet WinnerJayne Offer
Summer Series Ladies ChampionBecky Rendell
Summer Series Ladies 2nd PlaceLesley Moore
Summer Series Ladies 3rd PlaceClare Snape
Summer Series Ladies V35Lesley Moore
Summer Series Ladies V45Emma Jones
Summer Series Ladies V55Vanya Ritchie
Multi-Terrain Ladies ChampionRona Jones
Multi-Terrain Ladies 2nd PlaceSharon Barlow
Multi-Terrain Ladies 3rd PlaceCheryl Struck
Mens Club ChampionBrian Underwood
Mens Club Champion 2nd PlaceBarry Miller
Mens Club Champion 3rd PlaceGraham Filmer
Mens Club Champion Vet WinnerGraham Filmer
Summer Series Mens ChampionDavid Broadley
Summer Series Mens 2nd PlaceReuben Skinner
Summer Series Mens 3rd PlacePaul Lane
Summer Series Mens V40Reuben Skinner
Summer Series Mens V50Paul Lane
Summer Series Mens V60Howard Brierley
Multi-Terrain Mens ChampionGary Tissington
Multi-Terrain Mens 2nd PlaceGraham Filmer
Multi-Terrain Mens 3rd PlaceKevin McGrory
Chairmans AwardPatricia Bradshaw
Coach AwardTina Freshwater
Ladies Cross Country ChampionLaura Horswill
Mens Cross Country ChampionBrian Underwood
Achievement AwardLorraine Cerquella

PREVIOUS YEARS